Historia

Meble z drewna litego z dobrej tradycji

1911 - Początek

Pochodzenie firmy Hartmann Möbelwerke
Sięga ono roku powstania 1911. Bernhard Hartmann wybudował stolarnię w miejscu gdzie dziś znajduje się budynek administracyjny. W tamtym czasie typowymi zajęciami dla miejscowego regionu są różne prace związane ze stolarką mieszkaniową. Już w latach 30-tych zakład wyspecjalizował się w produkcji mebli. Meble do sypialni i pokoju dziennego produkowane w niewielkich seriach dostarczane są do sklepów. Obszar działania sięga w tym czasie aż do Zagłębia Ruhry. Samodzielni przedstawiciele handlowi, zmotoryzowani na dwóch kołach, sprzedają produkty w Münsterland oraz w północnym Zagłębiu Ruhry. Na początku drugiej wojny światowej zakład zatrudnia już 15 pracowników. W czasie trwania wojny produkcja produkcja jest bliska wstrzymania, ponieważ prawie wszyscy czeladnicy zostają wcieleni do Wermachtu. Jednak wraz z końcem wojny i wprowadzeniem Marki niemieckiej szybko rośnie popyt na meble.

Lata 50-e do 80-tych

Poczucie optymizmu zapewnia wzrost produkcji mebli
Ze wsparciem najstarszego syna Bernharda Theodora Hartmanna, ur. 1926, rozpoczyna się przebudowa i rozbudowa przedsiębiorstwa. Prowadzone przez optymizm wczesnych lat 50-tych oraz dynamikę młodego szefa, firma zmierza w kierunku produkcji przemysłowej. W latach 60-tych rozpoczyna się sprzedaż w całym kraju. Od roku 1967 targi meblowe w Kolonii stają się najważniejszym źródłem sprzedaży dla przedsiębiorstwa. W międzyczasie jest prezentowane już na terenie całej Republiki Federalnej. W latach 1965 do 1980 powstają duże, nowe hale, które osiągają dzisiaj powierzchnię ok. 22.000 qm. Pod koniec lat 70-tych fabryka w Beelen zatrudnia aż 250 osób

Druga połowa lat 80-tych

Tani import zagraża rynkowi
Druga połowa lat 80. charakteryzuje się trudnościami gospodarczymi firmy. Segment rynku rustykalnych mebli w starym stylu niemieckim, w którym specjalizował się w latach 70-tych spada, a zagrożony jest również rosnącym tanim importem z Europy Wschodniej. Spadki sprzedaży, krótkie godziny pracy i redukcje miejsc pracy charakteryzują okres lat 80-tych. W tym czasie następuje wejście Bernharda Heinricha Hartmanna, obecnego właściciela, do firmy i objęcie kierownictwa.

Lata 90-te do dziś

 

 

Hartmann z powodzeniem specjalizuje się w meblach z drewna litego
Na początku lat 90-tych dzięki innowacyjnej sprzedaży udaje się zdobyć nową pozycję firmy na rynku. Powstaje segment rynku mebli z drewna litego a firma Hartmann może w tej niszy z powodzeniem zaistnieć. W roku 1995 firma rozpoczyna działalność spółki-córki w Polsce, która przejmuje realizację dostaw płyt klejonych z drewna litego do głównego zakładu. Aktualnie produkuje się tam ok. 60 % płyt klejonych oraz podzespołów.

Copyright 2024 © Hartmann Möbelwerke GmbH